Dünya

Zambiya’da infial yaratan olay!

Zambiya’da meydana gelen olayda ölüm döşeğinde olan emekli hemşire Elizabeth Bwalya Mwewa, bir itirafta bulundu.

Zambiya’da yerel gazetede yayınlanan bir haberde başkent Lusaka’daki Üniversite Eğitim Hastanesi’nde (UTH) 1983-1995 arasında hemşirelik yaptığı esnada Mwewa, kariyeri boyunca binlerce yeni doğmuş bebeğin hastanede yerlerini değiştirdiğini söyledi.

Ölüm döşeğinde gazeteye itiraflarda bulunan Mwewa “Ölürken huzur içinde ölmek ve günahlarım için af dilemek ve huzur bulmak için Üniversite Eğitim Hastanesi’nde doğum servisinde doğum servisinde görev yaparken yaklaşık 5 bin bebeğin yerini değiştirdim.” açıklamasını yaptı.

Çocuklarınıza iyi bakın diyen emekli hemşire gazeteye verdiği röportajının devamında “Ailedeki herkesin ten rengi açıkken sizin ten renginiz konuysa değiştirdiğim bebeklerden birisi olabilirsiniz. Bunları yaptığım için çok üzgünüm. Üzgünüm. Birçok kadının biyolojik annesi olmadıkları çocukları emzirmesine neden oldum. Bunun için cehenneme gitmek istemiyorum. Görev yaptığım 13 yıl boyunca çalıştığım hastanede dünyaya gelmişseniz anne ve “babanız sizin biyolojik ebeveynleriniz olmayabilir” diye konuşan hemşire, “Zevkine bebekleri değiştirme huyu edindim” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamaların ardından Zambiya Genel Hemşirelik Konseyi’nin (GNC) açıklamasında “bu adla hastanede çalışan hiçbir hemşire ebe bulunmadığı” belirtildi.

Açıklamaların asılsız olduğu ifade edilse bile GNC olaya ilişkin soruşturmayı sürdürmeye devam edeceklerini belirtti.

Eğer Mwewa gerçeği söylüyorsa, belirttiği rakamlar göz önünde bulundurulduğunda kariyeri boyunca her gün bir bebeğin yerini değiştirmiş olması gerekli.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close