Dünya

ABD’de maske takmayan kadını polis gözaltına aldı

ABD’de son günlerde yeni vaka sayılarının artması ve buna bağlı ölümlerin artmasına rağmen Texas eyaletinde koronavirüs salgını nedeni ile uygulanan maske takma zorunluluğu geçtiğimiz günlerde kaldırılmıştı.

Texas eyaletinin Galveston kentinde meydana gelen olayda 65 yaşındaki Terry White, banka şubesinde maska takmayı reddettiği için olay yerine çağrılan polis tarafından yaka paça gözaltına alındı.

Yaşlı kadının gözaltına alındığı anlar ise polisin vücut kamerası tarafından anbean kaydedildi.

Kayıt altına alınan görüntülerde polisin kadını “Hanımefendi, sizden ayrılmanızı isterlerse, gitmelisiniz” şeklinde uyardığı ve White’ın “Param bu bankada ve onu çekeceğim” cevabını verdiği duyuluyor.

Amerika’da yeni çıkan kanuna göre işletme sahipleri ve yetkilileri maske takmayanlara hizmet verme zorunluğu getirmiyor. Polis buna dayanarak White’a kurallara uymak zorunda olduğunu ve burada maske takmasını yenilemesine rağmen yaşlı kadın maske takmama konusunda direnmesine devam edince polisWhite’ı yere yatırarak yaka paça gözaltına alıyor.

Polis tarafından gözaltına alınan White yerel basına verdiği demeçte, maskesiz olarak bankaya girince kendisinden maske takılmasının istendiğini kendisinin de “Hayır, teşekkür ederim, ihtiyacım yok” diye cevapladığını ifade etti.

Hem maskeyi takmamakta direnen hem banka şubesinden çıkmak istememesi üzerine olay yerine gelen polis tarafından gözaltına alınması üzerine Galveston Belediye Başkanı Craig Brown ise, kadının bankaya izinsiz girme suçlamasıyla gözaltına alındığını ve maske takmadığı için tutuklanmasının söz konusu olmadığını belirtti.

Eyalette maske takmak zorunlu olmasa da özel sektör kendi takdirine bağlı olarak müşterilerinden maske takmasını talep edebiliyor.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close