Dünya

Süveyş Kanalı tıkandı

Asya ve Avrupa’yı denizden bağlayan Süveyş Kanalında Salı günü 400 metre uzunluğundaki konteyner gemisinin karaya oturması üzerine Asya ve Avrupa’nın bağının kesilmesi dünyanın gündemine otururken trafik halen açılamadı.

Yaşanan olay sonrasında Süveyş Kanalı İdaresi’nden (SCA) yapılan açıklamada, 8 çekici tarafından karaya oturan geminin kurtarılmaya çalışıldığı ve bu çekiciler içerisinde en güçlüsü 160 ton çekme kapasitesine sahip olduğu belirtilirken kanal içinde bulunan 13 gemi denize demir atarak deniz trafiğinin açıklamasını beklemeye başladı.

Karaya oturan gemiyi kurtarmaya çalışan şirket Boskalis’in CEO’su Peter Berdowski, henüz kurtarma işleminin ne kadar süreceği ile ilgili bilgi vermek için erken olduğunu ifade ederken bu sürenin haftalar boyu sürmesi ihtimalini de vurguladı.

Açıklamasına devam eden Berdowski, geminin baş ve kıç kısmının kanalın iki kenarına yaslanmış durumda olduğunu söylerken “Kanalın ortasında sanki bir balina misali geminin oturması yüzünden sahildeki kısımlara aşırı yük bindiğini ve geminin kurtarılması için geminin yükü, yakıtı ve suyu tahliye edip sahile binen yükü azaltmamız gerekebilir” şeklinde açıklamada bulundu.

Bir geminin karaya oturması üzerine Süveyş Kanalının tıkanmasının ardından yüzlerce gemi Akdeniz ve Süveyş Körfezi ve Hint Okyanusu’nda demir atarken, bağlantılı limanlarda da binlerce tır kuyruğu oluştu.

Yılda ortalama 19 bin geminin geçtiği kanal aynı zamanda dünya ticaretinin yüzde 10’unun rotasını belirliyor. Bu da kanalın kapalı kaldığı süre boyunca dünya ticaretinin yüzde 10’unun durması anlamına geliyor.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close