Dünya

Hollanda’da Türklere karşı ırkçılık tekrar hortladı

Hollanda’nın Rotterdam kentindeki Marconiplein karakolunda görevli 5 polis memurunun kendi aralarında oluşturdukları Whats App grubu içerisinde yaptığı yazışmalarda özellikle göçmen kökenli kişiler için hakaret ve küfür içeren ifadeler kullandıkları ortaya çıktı.

WhatsApp grubu içerisinde yapılan yazışmalarda 3 yıl önce henüz 16 yaşında iken okul bahçesinde öldürülen Hümeyra Ergincanlı ile ilgili çirkin ifadeleri olduğu görüldü. Polislerin katilin çalışma cezası alıp kolaylıkla kurtulabileceği ve, “O adam doğru olanı yaptı, bir Türk daha eksildi” şeklinde ifadeler kullandığı görüldü.

Polis memurlarının yazışmalarının basına sızması üzerine bu polislerin ceza alması için kampanya başlatılırken Hümeyra Ergincanlı’ının avukatı yaptığı açıklamada “Hümeyra’nın hayatını kaybetmesi sonrası bu tarz yazışmaların ortaya çıkması burnumuza kötü kokular getiriyor. Hümeyra’nın ailesi emniyetten somut adımlar bekliyor.

Şehir genelinde polis memurları hakkında ceza alması yönünde açılan imza kampanyasının  ses getirmesi üzerine Rotterdam Emniyet Müdürü Fred Westerbeke katıldığı radyo programında hayatını kaybeden Hümeyra Ergincanlı’nın ailesinden, Türk toplumundan ve bu yazışmalardan rahatsız olan herkesten özür diledi. Westerberk, “Kendi polis teşkilatında ırkçılık probleminin olduğunu kabul ediyoruz ama bu sadece kentimize ait bir sorun değil aynı zamanda Hollanda’nın da bir sorunudur” dediği öğrenilirken buna çözüm olarak emniyet mensuplarının ırkçılık ve etnik köken sorunlarını eğitim vererek çözebileceğini düşündüğünü ifade etti.

WhatsApp üzerinden ırkçı söylemler yapan polis memurlarının uyarı aldıkları ve görevlerine devam ettikleri öğrenilirken bu polislerin halen yakın takip altında oldukları bilgisine ulaşıldı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close