Dünya

İspanya’da doktorlar ayaklandı

İspanya’nın başkenti Madrid’de doktorlar son 1 yılda 15’inci kez eylem yapmak için Madrid özerk yönetimi sağlık bakanlığı binası önünde toplandı.

İspanya’da doktorlar medya mensupları vasıtasıyla seslerini duyurabilmek için her seferinde farklı koreografiler hazırlarken bu sefer de klasik müzik eşliğinde üzerlerindeki doktor önlüklerini çıkarıp, yerel yönetimin sağlık bakanlığı binası önünde yere bıraktı.

Doktorlar adına bir açıklama yapan AMYTS’nin ilk hasta kabul bölümü başkanı, aile hekimi Maria Justicia Lopez, “Koronavirüsle mücadelemizi sürdürürken siyasetçiler bizleri kendi kaderlerimize terk etti. Personel eksikliğimizi görmezden gelmeye ve sağlık sektörüne yatırım yapmıyorlar. Son zamanlarda salgınla artık tahammül edemeyeceğimiz aşırı çalışma yüküyle karşı karşıyayız ve ilk hasta kabul birimleri artık tükendi, ölmek üzere.” dedi.

Açıklamalarına devam eden Lopez “ Covid-19 yüzünden birçok ya hastalandı ya da öldü. Bu doktorlarımızın yerine yeni doktor alımları yapılmıyor. Bu yaranın sarılması ve siyasetçilere sesimizi duyurmak için gösteri yapmaktan başka çaremiz yok.” değerlendirmesinde bulundu.

İspanya’da doktorlar Madrid’de 4 Mayıs’ta yapılacak yerel parlamento seçimlerine kadar her salı gösteri yapmaya devam edeceklerini, kendilerine gereken desteklerin verilmemesi durumunda ise daha önce erteleme kararı aldıkları grev kararını seçimlerin ardından yürürlüğe koyacaklarını belirtti.

Yapılan araştırmalarda Madrid’de hastanelerde en az 1500 doktor eksiği bulunduğu belirtilirken, görevde bulunan doktorların günde ortalama en az 80 civarında hastaya bakmak zorunda kaldıkları ve hastalara en fazla 2-3 dakika ayırabildiklerini ve bunun sürdürülebilir bir durum olmadığını ifade ediyor.

İspanya’da şimdiye kadar 3 milyon 311 bin 325 Kovid-19 vakası tespit edilirken, 14 bin 579’u Madrid’de olmak üzere ülke genelinde 75 bin 783 kişi hayatını kaybetti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close