Gündem

ABD ve Rusya arasında kılıçlar bir kez daha çekildi

Rusya’ya yaptırımlara başlayan ABD’nin bu hamlesine Rusya’dan yanıt gecikmedi. Yaptırımların başlamasının ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç ile yapılan görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, Moskova’nın ABD tarafından uygulanan yaptırımlara karşı adım atacağını belirterek, “Washington düşmanca davranmaya devam ederse, Moskova da bir takım adımlar atacak” dedi.

ABD yönetimi tarafından açıklanan ülkesine yönelik yaptırımlara kısasa kısa şeklinde yanıt vereceğini ifade eden Lavrov, “Rusya’da bulunan 10 ABD’li diplomattan ülkeyi terk etmelerini isteyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Lavrov ayrıca hala Moskova’da bulunan  Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoly Antonov’un hala Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov’un, ABD’nin Rusya Büyükelçisi John Joseph Sullivan’a istişareler için Washington’a gitmesi konusunda tavsiyede bulunduğunu da bildirdi.

ABD’nin tüm yaptırımlarına rağmen Rusya ekonomisinin başa çıkabileceğini söyleyen Lavrov ülkesinde bulunan ABD şirketlerine karşı acil önlemeler alınabileceğini ama bu konuda hemen harekete geçmeyeceklerini, belirtti.

Rusya’nın geçtiğimiz yıl yapılan ABD başkanlık seçimlerinde siber saldırı yapıldığını iddia edilirken ayrıca Rusya’nın Kırım’ı işgalini bahane göstererek 5 kişi ve 3 kuruluşa ve SolarWinds olayı olarak bilinen siber saldırı girişimi nedeniyle de 6 Rus teknoloji firmasına yaptırım uygulanacağını belirtmişti.

Açıklamada, ABD’deki diplomatik misyonlarda görevli 10 Rus diplomatın da sınır dışı edildiği belirtilerek, sınır dışı edilen diplomatların arasında istihbarat görevlilerinin de yer aldığı kaydedilmişti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close