Dünya

ABD’de siyahilerin ayaklanmasına neden olan polis memuruna 87 yıl hapis

25 Mayıs 2020 tarihinde ABD’nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde meydana gelen olayda siyahi ABD vatandaşı George Floyd, dolandırıcılık şüphesiyle gözaltına alınmak istenirken polis memuru Derek Chauvin tarafından diziyle boynuna baskı uygulaması sırasında nefes alamadığı belirterek, yardım istedi. Polis memurunun bu sert müdahalesi çevrede bulunan kişiler tarafından kaydedilen ve yayınlandığı sosyal medyada infiale yol açan görüntülerde 9 dakika 29 saniye süresince boynuna baskı uygulandığı belirtilen Floyd’un yaşamını yitirmesi, başka ABD olmak üzere dünya genelinde ırkçı karşıtı protestolara neden oldu.

Olaydan 4 gün sonra 29 Mayıs 2020’de görevden uzaklaştırılan Derek Chauvin tutuklanmış ve 10 Temmuz 2020 tarihinde ise kefaletle serbest bırakılmıştı. Derek Chauvin hakkında 2 ve 3’üncü dereceden cinayetten dava açılmış ve yargılanmasına geçtiğimiz Mart ayının 29’unda başlanmıştı. Davada kolluk kuvvetleri, olayı görüntüleyen kişilerin videolarının tamamı izlendikten sonra doktor raporu ve tanıkların dinlenmesinin ardından dünyanın büyük bir ilgiyle takip ettiği davada mahkeme heyeti kararı açıkladı.

4 hafta boyunca Minneapolis’teki Hennepin Bölge Mahkemesinde yargılanan Derek Chauvin mahkemede 12 kişiden oluşan jürinin 10 saat müzakere yaptıktan sonra aldığı ortak kararla hakkında açılan tüm davalardan suçlu bulunarak 87 yıl hapis cezası alırken hakkındaki kararın okunmasının ardından Chauvin hakkındaki kefalet kaldırılarak tutuklanıp, cezaevine konuldu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close