Dünya

Prens Latife’nin serbest bırakılması için BM çağrıda bulundu

Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Reşit el Maktum’un kızı Latife Üç yıl önce Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) kaçmaya çalışırken yakalanmasının ardından Şubat ayında paylaşılan görüntülü mesajda Prenses Latife’nin rehin tutulduğu ortaya çıkmıştı.

Paylaşılan görüntülerde Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Reşit el Maktum’un kızı Latife’nin bir banyoda çekilmiş görüntüleri paylaşılırken bir villada rehin tutulduğu ve Prens Latife’ye gözdağı verilmek için rehin tutulduğunun açıklanması dünyada yankı uyandırmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları uzmanları tarafından yapılan ortak açıklamada, 35 yaşındaki Prenses Latife’nin serbest bırakılması istendi.

BM yetkililer tarafından açıklamada, “Yetkililerin somut bilgi vermemesinden endişe duyuyoruz.” denildi.

19 Şubat günü Birleşik Arap Emirlikleri tarafından yapılan resmi açıklamada Dubai Emiri’nin kızı Prens Latife’nin  bir villada bakıldığına dair bir açıklama yapmıştı. BM’li yetkililer, “Emirlikler yetkilileri tarafından ‘evde bakıldığı’ bilgisi bu aşamada yeterli değildir.” ifadesini kullandı.

Ortak açıklamada, Prenses Latife’nin “tutulduğu koşulların bağımsız olarak doğrulanması ve derhal serbest bırakılması” çağrısında bulunuldu.

BAE’li yetkililerden konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Prenses Latife, bir Fransızın yardımıyla 2018’de ülkeyi deniz yoluyla terk etmeye çalışırken Hindistan açıklarında yakalanmış ve geri götürülmüştü.

Dünya çapında pek çok insan hakları savunucusu, Latife’nin istememesine rağmen ülkeye götürüldüğünü ve bunun bir “kaçırılma” olduğunu belirtmişti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close