Dünya

ABD’de maske kısıtlamasında esnemeye gidiliyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile mücadele çalışmaları kapsamında bir çok ülke aşılanma kampanyaları yaparak salgının önünü keserken ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), ülkede koronavirüse karşı tamamen aşılanmış vatandaşlara yönelik maske kullanımı hususunda yeni yönlendirmelerini açıkladı.

Bugün Beyaz Saray’da açıklamalarda bulunan CDC Direktörü Doktor Rochelle Walensky “Aşı olan ABD vatandaşlarının tek başlarına dışarı çıktıklarında, aileleriyle gezerlerken, tek başına spor yaparken ve bisiklete binerken maskelerini çıkarabileceklerini ifade etti.

Aşılarını tamamlamış kişilerin kendileri gibi aşılarını tamamlamış kişilerle birlikte açık hava restoranında yemek yerken maskesiz durabileceğini belirten Walensky, aşıları tamamlanmış kişiler istediklerinde aile üyeleri ve kendileri gibi aşılarını tamamlamış yakınlarıyla birlikte açık hava toplantılarına katılabilecekleri ve aşılanmış insanlarla birlikte iken maskelerini çıkarabileceklerini açıkladı.

Aşıları tamamlanmış kişilerin büyük ölçekli toplantılardan kaçınmaları gerektiğini ama orta ölçekli toplantılarda maskelerini çıkarabileceğine dikkat çeken Walensky, CDC’nin canlı performans, geçit töreni veya spor etkinliği gibi kalabalık bir açık hava etkinliğine katılmayı tercih eden tamamen aşılanmış kişilerin maske takmalarını önerildiğini ifade etti.

Kamuya açık ortamlara maskelerin takılmasının mecburi olduğunu belirten Walensky, CDC’nin alışveriş merkezi, sinema veya müze gibi kapalı kamusal alanlarda ise maske takmayı önermeye devam ettiğinin altını çizdi. Ayrıca Covid-19’a yakalanan birinin yanında bulunan kişilerin kendilerinde Covid-19 olmadığının belirlenmesi durumunda 14 gün boyunca başkalarından uzak durmasına gerek olmadığını ifade etti. Fakat semptom göstermeseler dahi yine de test olmaları gerektiğini kaydetti

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close