Dünya

Kabil’deki bombalı eylemde ölenlerin sayısı 68 oldu

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir lisenin yakınında meydana gelen patlama sonrasında ölenlerin sayısı artmaya başladı. Bölgeye sevk edilen sağlık ve güvenlik ekipleri patlamanın olduğu bölgede geniş güvenlik önlemleri alırken ilk belirlemelere göre 50 kişinin hayaını kaybettiği öğrenildi. Patlama hakkında bir açıklama yapan Afganistan İçişleri Bakanlığı sözcüsü “İlk belirlemelere göre patlamada 50 kişi hayatını kaybederken 100 civarında kişinin yaralandığını açıklamıştı. Açıklamanın ardından Afgan basınında çıkan haberlere göre yetkililerden alınan bilgiler ışığında patlamada 68 kişinin hayatını kaybederken 165 kişinin yaralandığı yazıldı. Haberlerde ayrıca patlamada ölenlerin birçoğunun kız öğrenciler olduğu açıklandı.

68 kişinin ölümü ve 165 kişinin yaralanmasının ardından Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, saldırı sonrası salı gününü ulusal yas ile etti. Gani dün yaptığı açıklamada ise, saldırı ile ilgili Taliban’ı suçlamıştı.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin saldırıdan Taliban’ı suçlamasının hemen ardından Taliban sözcüsü yaptığı açıklamada suçlamaları reddetmiş, sivillere yönelik her türlü saldırıyı kınamıştı. Sözcü saldırının terör örgütü DEAŞ tarafından düzenlendiğini öne sürmüştü.

Vatikan meydanında Afganistan’daki patlama hakkında Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis Aziz Petrus Meydanı’nda yaptığı konuşmada, saldırıyı “insanlık dışı eylem” olarak nitelendirdi.

Patlama sonrasında çevrede bulunan hastanelere kaldırılan yaraları ziyaret eden Muhammed Reza Ali “Patlamada hayatlarını kaybedenleri gece boyunca mezarlığa taşıdıklarını ifade ederek , “Bu savaşa son vermek için neden hepimizi öldürmüyorsunuz?” dedi.

Patlama sonrasında hayatlarını kaybedenler aileleri tarafından defnedilirken hala birçok acılı aile kayıp olan çocuklarını bulmaya çalışıyor.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close