Gündem

Rusya’da 9 kişinin katili tutuklandı

Rusya’ya bağlı Tataristan’ın başkenti Kazan’da meydana gelen olayda 19 yaşındaki Ilgaz Galvaiev bir okula silahlı saldırıda bulunurken içlerinde okul çalışanları, öğretmen ve öğrencilerin bulunduğu toplam 9 kişiyi öldürmüştü. Olay sonrasında yakalanan Ilgaz Galvaiev bugün hakim karşısına çıktı.

Galyaviev hakkında açılan davanın ilk duruşmasında hakim karşısında rahat tavırlar sergilemesi gözlerden kaçmazken hakime zihinsel ve fiziksel hiçbir sorununun olmadığını ifade etti. Savcılık tarafından kendisine yöneltilen tüm suçlamaları kabul eden Galyaviev, saldırıyı gerçekleştirme nedenine ilişkin bir açıklamada ise bulunmadı.

Galyaviev’in ilk duruşmasında saldırının detayları ortaya çıktı. Mahkemenin atadığı müfettişlerin raporuna göre Galyaviev’in okula silahıyla girdikten sonra ilk kata el yapımı bir patlayıcı yerleştirmesinin ardından üst katlara çıkarak, silahıyla 17 el ateş ettiği ifade edildi. Saldırıda hem patlayıcı hem silah kullanılmış olmasından dolayı saldırının planlı bie şekilde gerçekleştirildiğini ifade eden müfettişlerin raporu doğrultusunda ve savcının talebiyle, İlgaz Galyaiev isimli saldırganın tutuklanmasına karar verdi.

Galvaiev’in tutuklanmasının ardından ilk mahkemenin 11 Temmuz 2021 tarihinde olacağı öğrenilirken mahkeme tarihine kadar adli ve psikolojik muayeneden geçeceğini, bu süre zarfında soruşturma komitesinin de soruşturmayı tamamlamasının bekleneceğini duyurdu. Soruşturmanın 11 Temmuz’a kadar tamamlanamaması durumunda ise, saldırganın duruşmasının 2 ay daha ertelenebileceği kaydedildi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close