Dünya

Amerika’da namaz kılan çalışanlarını çıkaran şirkete büyük ceza

Sadece Amerika’nın değil aynı zamanda dünyanın da önde gelen taze et üreticisi firması JBS hakkında Amerikan gıda ve içecek endüstrisini yakından takip eden Food Processing isimli kuruluşun internet sayfasındaki habere göre, JBS adlı şirketin Colorado’da bulunan bir tesisinde 200’e yakın çalışan Müslüman işçilerinin namaz kılmalarından dolayı rahatsızlık duyarak işten çıkartılmaları sonucu açılan dava sonucunda JBS adlı şirket yargılandığı mahkemeye davayı sonlandırmak için 5 milyon 500 bin dolar ödemeyi kabul ettiğini belirtti.

JBS firmasının Colorado’daki tesisinde Müslüman işçilerin Ramazan ayında namaz kılmak için mola almalarının işlerinin kesintiye uğramasına ve Müslüman olmayan işçilere haksızlık oluşturduğu gerekçesiyle grev kararı alınmasının ardından çalışanlarını işten çıkardığı öğrenildi.

JBS şirketi tarafından işten çıkartılan 200 işçi 2010 yılında bir araya gelerek dava açtılar. İşçiler tarafından açılan dava daha sonra Fırsat Eşitliği İstihdam Komisyonu’nun, JBS’in Müslüman işçilere ayrımcılık yaptığı ve endişelerinin “spekülatif” olduğu yönünde aldığı karar, et üreticisi firma tarafından temyize taşındı.

ABD Bölge Hakimi Philip Bremmer, JBS’in ayrımcılık yaptığı görüşünü kabul etmese de mesai saatlerinin tutulduğu çizelgeyi imha etmesinden dolayı firmanın davayı düşürme çabalarını reddetti.

JBS firmasının daha sonra davanın sonlandırılması için önerdiği 5 milyon 500 bin dolarlık tazminat işlerini kaybeden işçilerin aileleri tarafından büyük bir coşkuyla kutlandı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close