Dünya

Kiliselerde artan cinsel istismar olayları kiliselerde kriz yaratmaya devam ediyor

Münih Başpiskoposu Kardinal Reinhard Marx, son günlerde kiliselerde hızla artan cinsel istismar haberlerinin ardından Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis’e “felaketin sorumluluğunu paylaşmak” istediğini söyleyerek istifasını sunmuştu.

Papa Francis, Münih Başpiskoposu Kardinal Reinhard Marx’in istifasını kabul etmeyerek Haziran ayının ilk günlerinde 3 sayfalık mektup gönderdi.

Papa Francis yazdığı 3 sayfalık mektubunda son dönemlerde kiliselerde yaşanan cinsel istismar olaylarının reddedilmesine rağmen artık bunları kabul etmekten başka yol olmadığını belirtti.

Münih Başpiskoposu Kardinal Reinhard Marx, gönderdiği istifa mektubunda “10 yılın araştırmaları ve raporları birçok kişisel başarısızlık ve idari hatanın yanında kurumsal veya sistemsel başarısızlığı gösteriyor.”istifasına gerekçe göstermişti.

Papa Francis ise yazdığı mektubunda Papa, Marx’a hitaben bu suçlar karşısında kayıtsız kalınamayacağını aktarırken “Kriz sürecinden geçtiğini söylüyorsun. Bu süreçten sadece sen geçmiyorsun. Kiliseler, cinsel istismar olayları yüzünden krizde. Bugün kiliseler bu krizi üstlenmeden ileriye doğru gidemez.” ifadesini kullanırken Papa Francis ayrıca her kardinalin ve rahibin bu konuda sorumluluğu üstlenerek ve yapması gerekenler üzerinde düşünmesi gerektiğini vurguladı.

Papa Francis ayrıca gönderdiği mektubunda yaşanan cinsel istismar olayları sonrasında kiliselerin reforme edilmesi gerektiğini, krizin kabul edilmemesinin büyük tehlikeler yaratacağını dile getirerek cinsel istismar skandallarının ortaya çıkmasının ardından istifasını sunan Reinhard Marx’ın talebini geri çevirmişti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close