Dünya

Pakistanlı aktivist Malala Yousafazi Afganistan için çağrıda bulundu

Pakistan’da kadınların ve kız çocuklarının eğitim haklarının elinden alınmasını engellemek için harekete geçen aktivist Malala Yousafazi yaşadığı bölgenin Talibana geçmesi sonucu henüz daha 15 yaşında iken 2012 yılının Ekim ayında bir Taliban militanı tarafından vurulmuştu.

Yaşanan olay dünya gündemine gelirken tedavisi için birçok insan hakları ve kadın dernekleri bir araya gelerek tedavisi gerçekleştirilen Malala Yousafazi Pakistan dahil olmak üzere birçok ülkede kahraman ilan edilmişti.

Afganistan’da Taliban tarafından kadınlara uygulanmaya başlayan şiddet ve keyfi uygulamalardan duyduğu rahatsızlığı dile getiren Pakistanlı aktivist Malala Yousafzai, grubun Afganistan’ın kontrolünü ele geçirmesinden dolayı ‘şokta’ olduğunu dile getirerek Afganistan’da yaşayan tüm kadınlar için büyük endişe duyduğunu ve aynı zamanda bu endişesinin kadınlar, azınlıklar ve insan hakları savunucuları için de dahil olduğunu söyleyerek Afganistan’da Taliban için dünya liderlerine ‘daha fazla müdahalede bulunmaları için’ seslendi.

Yousafzai, “Herkes gibi bende Taliban’ın Afganistan’ın kontrolünü ele geçirmesini büyük bir şok içinde takip ediyoruz. Afganistan’da bunları önlemek için bölgede derhal bir ateşkes sağlanmalı ve bu sayede bölgede Talibanın yol açabileceği zayiatları en düşük seviyeye getirilmesi için acil insani yardımlar yapılarak mülteci ve sivil halk korunmalıdır” dedi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close