Dünya

Yunanistan’da yangınlar devam ediyor

Ülkemizde yaşanan orman yangınlarının hemen sonrasında Yunanistan’ının başkenti Atina’nın yer aldığı Attika bölgesinin kuzeybatısında yer alan Vilia ilinde çıkan yangının kısa sürede hızla büyüyerek özellikle yerleşim birimlerini tehdit etmeye başlaması üzerine bazı köylerin boşaltıldığı, bölgede kimi ana arterlerin trafiğe kapatıldığı bildirildi.

Yunanistan Mili İtfaiye Teşkilatınca yapılan yazılı açıklamada,  Dün öğleden sonra başlayan ve gece boyu devam eden Vilia’da ormanlık alandaki yangın rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayılan yangına karadan ve havadan müdahale edildiği, Panorama, Thea, Paleohori, Paleokundura ve Agia Sotira yerleşim birimleri ve bir huzurevinin boşaltıldığı belirtildi.

Yangının kısa bir süre içinde 10 kilometrelik alana yayılması üzerine yangının yaşandığı bölgeye Rus Beriev-200 tipi uçağın yer aldığı 5 yangın söndürme uçağı, 6 helikopter, 330 itfaiye personeli ve 115 araç ile müdahale edildiği aktarıldı.

Yangın söndürme çalışmaları için orduya ait piyade birlikleri ile birlikte polis teşkilatı Avrupa Sivil Koruma Mekanizması ekipleri ile birlikte gönüllü vatandaşların yangın söndürme çalışmalarına katıldığı ve yerel yönetimlerden temin edilen iş makinaları ile yangın söndürme çalışmalarına devam edildiği ifade edildi.

Atina’nın güneyinde yer alan Keratea bölgesinde dün öğlen saatlerinde çıkan yangının kontrol altına alınırken yangının tekrar başlama ihtimali yüzünden söndürme çalışmalarına başlanamadığı açıklanırken itfaiye ekiplerinin teyakkuz halinde olduğu açıklandı.

Attika’daki Parnithas ile Eğriboz Adası’nın kuzeyinde ve Mora Yarımadası’nda günler sonrasında kontrol altına alınan yangınlarla ilgili soğutma çalışmalarının da sürdüğü aktarıldı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close