Dünya

Danimarka’da 50 bin kişilik konser

Dünyanın bir çok ülkesinde yeni vaka sayılarıyla birlikte yeni varyantların ortaya çıkmasına rağmen Danimarka’da koronavirüs salgını, tamamen kontrol altına alındı.

Pandemi döneminde Danimarka’da alınan olağan üstü tedbirler sayesinde koronavirüs salgını kontrol altına alınırken ülkedeki bu nedenle de bütün önlemlerin kaldırılmasına karar verdi.

Ülke genelinde rekor bir aşılama düzeyine ulaşılan Danimarka’da uluslararası kuralların geçerli olduğu, havalimanları ve uçaklarda maske takma zorunluluğu ve PCR testi gibi kuralların yürürlükte olacağı ifade edildi.
Pandemi döneminde ülkedeki herkesin koyulan kurallara uyması, iki doz aşının neredeyse nüfusun tamamı tarafından yaptırılmasının ardından günlük vaka sayıları neredeyse yok denecek kadar az rakamlara düşmesi sonrasında Danimarka Sağlık Bakanlı tarafından alınan bir kararla ülkede daha önce alınan tüm önlemlerin kaldırılmasında mahsur olduğunun açıklanmasının ardından Danimarka hükümeti aldığı bir kararla bütün önlemlerin kaldırıldığını açıkladı.

Danimarka’nın salgına karşı zaferinin, başlangıçta sert önlemler, daha sonra da yüksek aşılama oranına ulaşmasıyla kazanıldığı belirtilirken, önlemlerin kalktığı gün Parken Stadyumu’nda 50 bin kişilik konser düzenlendi.

Maskenin kalktığı, mesafenin artık uygulanmadığı ülkedeki konser, dünya basınında da yankı buldu.
Danimarka hükümeti tüm önlemleri kaldırmasına rağmen sonbahar ve kış aylarında vaka sayılarında artış olması durumunda kısıtlamaların tekrar geri getirilebileceği de özellikle ifade edildi.

Ulusal Sağlık Kurumu’nun açıkladığı rakamlara göre ise Danimarka’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 604’e çıktı. Ülkede vaka sayısı da 350 bin 996’ya yükseldi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close