Dünya

Aşı olmayan sağlık çalışanları işten uzaklaştırılmaya başlandı

Fransa’da, hükümetin aldığı bir karar sonrasında sağlık çalışanlarına zorunlu aşı uygulaması nedeniyle işinden olanların sayısı paylaşılırken bu konudaki uygulama Çarşamba günü yürürlüğe girerken aşı olmayı kabul etmeyen sağlık personelin çalışmalarına izin verilememeye başlandı.

Yapılan araştırmalar sonrasında bugüne kadar koronavirüs aşısı olmadıkları tespit edilen 3 bin civarında sağlık çalışanı işten uzaklaştırılırken konu hakkında açıklamalarda bulunan Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, yaptığı açıklamada, işten uzaklaştırma işleminin çoğunun geçici olduğunu ifade ederken Çoğu, zorunlu aşılamanın bir gerçek olduğunu gördükten sonra aşı olmaya karar verdi.” dedi.

Aşı olmayı kabul etmeyen sağlık personelinin büyük bir kısmının destek hizmetlerinde çalıştığını ifade eden Fransız bakan beyaz önlüklüklerin sayısının az olduğunu vurguladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, temmuz ayında hastanelerdeki personele, bakımevlerinde çalışanlara ve itfaiyeye, 15 Eylül’e kadar en az bir doz aşı yaptırma zorunluluğu getirilmesine karar vermişti.

Fransa’da Macron tarafından yürürlüğe sokulan karar gereği ülke genelinde kafelere, restoranlara ve diğer halka açık yerlere girebilmek için koronavirüs aşı kartı veya negatif test sonucunun gösterilmesi zorunlu kılınırken, ayrımcılığa uğradığını iddia eden on binlerce kişi, ağustos ayı başında her hafta sonu protesto gerçekleştirmişti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close